Péče o vlasy

Je možné, že si správný růst vlasů narušíte i sami způsobem, kterým s Vašimi vlasy nakládáte. Nemusí se tedy vždy jednat o nemoc, která způsobuje, že vlasy padají. Jestliže budete například poškozovat pokožku hlavy moc častým česáním – hlavně drsnějšími kartáči, vlasové kořínky se poškodí. Používání špatných vlasových přípravků, příliš časté mytí, fénování a natáčení vlasů, používání žehliček na vlasy a samozřejmě účesy jako jsou dready, afrocopánky, časté zaplétání copánků a drdolů. Barvení nebo častý pobyt v zakouřených prostorách vlasům také zvláště neprospívá. Také příliš horká voda pokožce hlavy moc nevyhovuje.

Jestliže tedy chcete těmto problémům s vlasy předejít, je třeba se o ně starat aspoň v rámci možností a to hlavně tím, že omezíte tyto „zkrášlovací“ procedury na minimum, nebo je alespoň na nějaký čas vynecháte. Až budete vlasy umývat, nejprve je pročešte a poté je teprve začněte mýt, šampón musí být dobře spláchnut, jinak mohou vlasy zůstat mastné. Také sušení ručníkem by mělo být šetrné a ne vší silou vlasy třít.

Vlasy potřebují dostatečnou vlhkost, proto si zakupte zvlhčovací přípravek, který jí Vašim vlasům spolehlivě dodá a v prostředí, kde je suchý vzduch, se Vám bude velmi hodit.

Kromě těchto vyjmenovaných příčin, které vlasy oslabují, je zde ještě jedna, kterou můžete vy sami ovlivnit – Vaše životospráva.

Pokud omezíte nadměrnou spotřebu cukrů a tuků (hlavně tedy produkty živočišné) a nahradíte je zeleninou a obilninami, věřte, že tato změna bude na vlasech poznatelná, protože vlasy se tak přestanou lámat, řídnout a slábnout.

Existuje zde jeden velmi rozšířený mýtus, že pokud si budete vlasy pravidelně stříhat, nebo si jednou za čas hlavu úplně oholíte, Vaše vlasy zhoustnou. Není tomu tak, protože růst vlasů je závislý na pokožce hlavy. Stříháním tedy můžete zarovnat roztřepené konečky, ale jistě Vám poté vlasy nenarostou hustší.

A nakonec psychický stav je samozřejmě jednou z příčin vypadávání vlasů, který svědčí o tom, jak se mají Vaše vlasy. Proto se snažte stres odbourat a uvidíte, že to Vašim vlasům jedině prospěje.

Někdy se může také jednat o kombinaci všech těchto příčin, proto by se dalo říci, že pro zlepšení kvality vlasů je důležité vše výše vyjmenované - tedy dostatečná péče, správná životospráva a dobrý psychický stav.