Transplantace vlasů

Vlasy jsou velmi důležitou součástí každého z nás. Pro někoho více a pro jiného méně, ale jestliže se bez vlasů necítíte dobře hlavně po stránce psychické, není nic jednoduššího, než zkusit různé preparáty a další kosmetické přípravky zamezující padání vlasů, nebo přistoupit k samotné transplantaci vlasů.

Transplantace vlasů je dnes již běžnou metodou, jak si poradit s bezvlasými částmi Vaší hlavy, aniž byste museli vynakládat mnoho energie na boj s pomocí jiných prostředků.

K takovému zákroku je však třeba se uchylovat až poté, co jste vyzkoušeli všechno možné, ale vlasy stále řídnou a řídnou a některých místech přestanou růst úplně. Poté je třeba zvážit všechna pro a proti (zejména finanční stránku, neestetické působení vlasů těsně po zákroku a další). Výhodou transplantace vlasů je to, že k ní již není třeba dodržovat přísná pravidla životosprávy či růst podporovat ještě dalšími léky.

Samotný zákrok transplantace vlasů spočívá v tom, že se na místa, která jsou úplně holá nanesou nové „mikroštěpy“, které se pak už chovají jako normální vlasy.

Transplantaci ale není možno provádět u osob, které mají pleš po celé hlavě, protože zde není možno odebrat vlasy, které by mohly být vloženy do těch částí hlavy, které již žádnými vlasy nedisponují. Také osoby trpící některou kožní nemocí, která by zhojení implantovaných vlasů mohla komplikovat nejsou pro transplantaci vhodnými uchazeči a osobám, jež trpí dědičným vypadáváním vlasů se transplantace také nedoporučuje, protože požadované výsledky se v tomto případě nemusí vůbec dostavit. K transplantaci je tedy nutno mít pokrytou alespoň některou část hlavy kvalitním vlasovým porostem. Po tomto zákroku již vlasy sice nedosáhnou takové hustoty jako předtím, ale je možné transplantaci ještě několikrát zopakovat (nejdříve však za půl roku od té předešlé u starší metody, dříve u metody GHO), čímž se hustota vlasů podpoří. Sami si pak vybíráte rozsah, kde by „nové“ vlasy měly růst a tento prvotní krok je velmi důležitý, protože existují i případy, kdy si muži nechají transplantovat vlasy i tam, kde to nepůsobí přirozeně a nastane jim tak další problém.

Zákrok není bolestivý, provádí se v lokálním umrtvení a trvá od dvou do čtyř hodin.

Stehy jsou na hlavě ponechány okolo 10 dní. Zhruba 14 dní po zákroku se nedoporučuje aktivně cvičit, aby nedošlo k rozšíření jizvy – pokud jste podstoupili starší typ transplantace vlasů.

Z transplantačních metod, které jsou dnes k dispozici si můžete vybrat ze dvou a to buď metodu starší transplantace fungující na principu vyříznutí pruhu kůže v zátylku pro odebrání štěpů, která posléze musí být sešita a tím vzniká jizva, která je leckdy bolestivá ještě dlouho po zákroku, nebo novější metodou zvanou GHO, kdy se štěpy odebírají jeden po druhém jehlou, čímž vznikají jen malé otvory, které není třeba dále sešívat. Také doba zhojení zákroku se u těchto svou metod liší. V prvním případě se doba zhojení pohybuje od několika týdnů až do několika měsíců, při druhé metodě se otvory zahojí už po dvou týdnech, výhodou metody GHO je také možnost opakovat transplantaci již brzy po prvním zákroku, aby mohl být vlasový porost zahuštěn. Nikdy se však nedosáhne běžné hustoty vlasů a transplantace by měla být podstoupena minimálně dvakrát, což může být pro mnoho lidí velmi finančně náročné.

Předtím, než zákrok podstoupíte, je samozřejmě nutno poradit se s lékařem, který s Vámi prokonzultuje, zda je pro Vás tento zákrok vhodný či nikoli a sdělí Vám všechny pro a proti, též zodpoví Vaše dotazy týkající se samotného zákroku.

Po transplantaci nejprve první vlasy vypadávají, poté teprve narůstají vlasy trvalé.

Cenově tento zákrok závisí na počtu transplantovaných štěpů a také na místě, kde tento zákrok podstoupíte. V průměru se ceny pohybují od 20 000 do 100 000 korun.