Vypadávání vlasů u žen

Přestože statisticky jsou na tom s vlasy hůře muži, mnohem častěji se tímto problémem zabývají ženy. Některé problémy s vypadáváním vlasů u žen mohou být pouze přechodné (například po porodu, stresových zátěžích), avšak nemusí tomu tak být vždy.

Vypadávání nebo slábnutí vlasů u žen je způsobuje tuhnutím tkáně, která oslabuje kořínek a z tohoto kořínku pak rostou slabší vlásky a začíná například prosvítat pěšinka.

Nejčastějšími příčinami, které mají přímou souvislost s prořídnutím vlasů jsou zejména zdravotní problémy se štítnou žlázou. Ať už se jedná o sníženou či zvýšenou funkci štítné žlázy, v obou případech má tato porucha za následek padání vlasů, při zvýšené funkci jsou navíc vlasy jemnější a slábnou. Další možností jsou také různé hormonální změny v období těhotenství nebo nízká hladina estrogenu, která se objevuje zejména v období přechodu – na vlasové kořínky začne působit mužský hormon testosteron, který na vlasové cibulky působí škodlivě. Na tyto hormonální změny, při kterých je také pokožka hlavy méně prokrvená, což pro kvalitu vlasů také nemá dobrý vliv, existují různé doplňky stravy, po kterých lze stav navrátit do normálu. Samozřejmě nelze pominout ani příčiny psychického původu, jakou je dlouhodobý stres nebo celková vyčerpanost organismu.

Blahodárné účinky na růst vlasů byly objeveny u kofeinu (není tím myšlena přímo káva, ale existují kofeinová tonika pro tyto účely), který působí proti účinkům testosteronu a tím aktivuje vlasové kořínky. Dalším přírodním zdrojem, který příznivě ovlivňuje vlasové kořínky, je extrakt z bílého čaje, protože pohlcuje volné radikály a nakonec niacin, který podporuje krevní oběh a tedy celkové prokrvení pokožky, což je pro růst vlasů také velmi důležité (špatný krevní oběh je také jednou z příčin řídnutí vlasů) a zinek – stopový prvek, jenž je taktéž důležitý pro zdravý růst vlasů.

Jestliže máte dojem, že Vaše vlasy řídnou více, než je zdrávo, pak se nejprve podívejte do své koupelny, kterými přípravky o své vlasy pečujete, protože právě tyto přípravky mohou často být tím hlavním zdrojem Vašeho problému. Teprve poté, co tyto přípravky vyměníte za jiné (můžete se poradit s Vaší kadeřnicí), upravíte svůj životní styl a do jídelníčku přidáte bohatší stravu (hlavně zeleninu a luštěniny) a ani tento krok Vám nebude nic platný, zkuste kontaktovat lékaře - dermatologa, který by Vám měl poradit, které další kroky byste měla podniknout v řešení tohoto problému.