Vypadávání vlasů u mužů

Vypadávání, řídnutí, slábnutí vlasů a s tím spojené kouty a lysinky převážně na temeni hlavy a dalších částech hlavy trápí zejména mužskou populaci.

Někteří muži jsou na své vlasy obzvláště citliví a tak může tento vlasový problém kromě fyzických projevů přerůst také do psychické roviny a mít dopad i na osobní život. Je důležité si zkontrolovat, jestli nejsou Vaše závěry o vypadávání vlasů předčasné. Jestliže Vaše vlasy vypadávají v rozmezí 25 – 60 vlasů za den, je to jev úplně běžný. Pokud je to více, jedná se opravdu o nadměrné vypadávání vlasů.

Tyto problémy jsou z velké části způsobené větší či menší dědičnou dispozicí způsobující přeměnu hormonu testosteronu na tzv. DHT (dihydrotestosteron), který oslabuje vlasové cibulky a způsobí, že vlasy začnou vypadávat.

Postupné řídnutí vlasů se může projevit již v mládí, ale nebývá to časté, většinou se první příznaky projevují až po třicátém roce věku a u každého muže je to velmi individuální.

Někdy se také může stát, že alopecii neboli plešatění může způsobovat i suchá pokožka a s ní spojené lupy a proto je třeba dbát o své vlasy kvalitními kosmetickými přípravky.

Kromě těchto hlavních příčin, které způsobují vypadávání vlasů existují ještě další příčiny – zejména stres, který je vědecky prokázán jako jedna z častých příčin problému, protože působí na vlasové cibulky přílišnou produkcí tzv. volných radikálů; nedostatek důležitých prvků, jakými jsou kupříkladu železo, měď, zinek, silikon, vitamin B; držení různých diet; tuhnutí tkáně okolo vlasové cibulky; vyšší produkce mazových žláz; časté teplotní změny; špatná péče o vlasy – u mužů především časté nošení čepic, klobouků, různých helm a dalších pokrývek hlavy.

Také roční období působí na padavost vlasů – především jaro (březen, duben) a podzim (září, říjen). V těchto měsících zpravidla vypadne vlasů více, než po celý zbytek roku, ale toto vypadávání je pouze přechodným jevem.

Další možností, proč vlasy vypadávají může být také znečištěné ovzduší, ve kterém se pohybujete nebo práce či pobyt v zakouřených barech a hospodách, protože vlasy jsou tím neustále zatěžkávány, nemohou si odpočinout a ztrácejí důležité živiny.

Pokud nejste spokojeni s kvalitou Vašich vlasů a domníváte se, že Vám jich na hlavě stále jen ubývá, určitě boj hned tak nevzdávejte. Mnoho mužů se prostě smíří s tím, že vlasy mít nebudou, přestože existují způsoby, kterými lze růst vlasů obnovit, podpořit, nebo alespoň zpomalit jejich vypadávání. Pokud vyzkoušíte všechny možné vlasové tipy a triky, ale žádné z nich Vám nepomohou, nebojte se navštívit dermatologa a poradit se o dalších možnostech léčby.